Zespół, początkowo jako chór, powstał we wrześniu 1995 roku. Pierwszym kierownikiem zespołu był Marian Cieśla – nauczyciel muzyki, folklorysta i zbieracz pieśni ludowych śpiewanych na terenie województwa śląskiego. Pogodna Jesień śpiewała pod jego kierownictwem do 2002 roku. Kolejnymi dyrygentkami były: Aniela Kudrzik i Barbara Garus. Obecnie zespół prowadzi Halina Gryszko. W zespole śpiewa 15 osób pomiędzy 55 a 87 rokiem życia.

Zespół występował jako gość na imprezach o zasięgu zarówno lokalnym, powiatowym i wojewódzkim. 3-krotnie został zaproszony z koncertem do gminy Novot’ na Słowacji, 4-krotnie do Katedry Lwowskiej we Lwowie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, opisanych poniżej. W 2021 roku „Pogodna Jesień” otrzymała mikrogrant w ramach konkursu „Kulturalne Wydobycie” finansowanego z programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne” Narodowego Centrum Kultury na inicjatywę „Zakochaj się w śląskiej tradycji”, w ramach których zorganizował Wieczór Pieśni Powstańczej i warsztaty wiązania żuroków (czepców z pszczyńskiego stroju ludowego).
Zespół Śpiewaczy “Pogodna Jesień” nagrał płyty z pieśniami ludowymi: , w 2002 r. 27 pieśni ze zbiorów M. Cieśli „Jak ze Susca powandruję”, w 2004 roku „Kolędy i pastorałki”, w 2009 r. płytę „Przoć i błoznować” z pieśniami miłosnymi i zalotnymi. Zespół uczestniczył w nagraniach płyty „Na suszeckij wieży” – pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej, będącej częścią śpiewnika z blisko 1200 utworami pt. „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli pod redakcją Joanny Glenc”.

Zespół Śpiewaczy „Pogodna Jesień” w 2005 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za wybitne zasługi nadaną przez Zarząd Główny Związku Emerytów, Rencistó i Inwalidów, w 2009 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego nadaną przez Sejmik Śląski, w 2016 roku Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2021 Statuetkę Żubra Pszczyńskiego za wybitne osiągnięcia i działalność w dziedzinie kultury i sztuki nadaną przez Starostę Pszczyńskiego oraz Odznakę Honorową Gminy Suszec nadaną przez Wójta i Radę Gminy Suszec.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia zdobyte przez „Pogodną Jesień” w ciągu ostatnich 10 lat:
2013:
– wyróżnienie w X Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. M. Cieśli „Jak ze Susca powandruje”.

2016:
– III miejsce w XXIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos”.

2019:
– II miejsce w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Złoty Talizman”;
– II miejsce w 52. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej;
– II miejsce w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych “Złoty Talizman”.

2021:
– wyróżnienie w III Jura Senior Festiwalu.

2022:
– wyróżnienie w Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi.

Inne grupy
Inne grupyZespoły taneczne

Formacja taneczna K-BOOM

Formacja taneczna K-BOOM to zaawansowana grupa pokazowa, trenująca do zawodów, turniejów i festiwali tanecznych. Grupa powstała we wrześniu 2017 r. Obecnie liczy 13 osób. Trenerem grupy jest Karolina Głowińska. Podczas zajęć dzieci uczą się różnych technik tańca lecz w głównej mierze stylów streetowych takich jak hip-hop old school i break dance. Zajęcia taneczne to trening siłowy oraz techniczny połączony ze…
admin
6 marca 2023
Inne grupyZespoły taneczne

Formacja taneczna MINI K-BOOM

Formacja Taneczna MINI K-BOOM to zaawansowana grupa pokazowa, trenująca do zawodów, turniejów i festiwali tanecznych, grupa skierowana dla młodszych dzieci. Grupa została założona we wrześniu 2019r. Obecnie liczy 21 osób. Trenerem grupy jest Karolina Głowinska. Podczas zajęć młodzież uczy się różnych technik tańca, lecz w głównej mierze szlifuje style streetowe, takie jak hip-hop old school i break dance. Zajęcia taneczne…
Kasia
6 marca 2023
Grupy teatralneInne grupy

Teatr “Chichotek”

Teatr "Chichotek" to teatr dziecięcy działający w GOK w Suszcu od wrześniu 2019 roku. Opiekunem i reżyserem grupy jest Izabela Karwot. Teatr tworzy obecnie 9 osób w wieku 7-13 lat. Teatr "Chichotek" mimo krótkiego stażu ma już na swoim koncie dwie premiery:  -  "Wyspa Skarbów" - 2021 r.  - "Malwinka w Ptasim Królestwie" - 2022 r. Spektakl "Wyspa Skarbó" otrzymał III…
admin
7 października 2020
Grupy teatralneInne grupy

Amatorski Zespół Teatralny z Suszca przy Związku Górnośląskim Koło Suszec

Zespół Teatralny powstał w 1999 roku, z inicjatywy Anny Kine -członkini Związku Górnośląskiego - Koło Suszec. Wtedy to, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano "Wesele na Górnym Śląsku". Pani Anna odnalazła sztukę Stanisława Ligonia i zebrała grupę amatorów - mieszkańców Suszca, chętnych do wcielenia się w role bohaterów. Starała się dobrać aktorów odpowiednio do ról, co…
GOK
21 lutego 2019
Inne grupyZespoły śpiewacze

Zespół Śpiewaczy “Radostowianki”

Zespół powstał we wrześniu 1980 roku. Od początku istnienia zespołu nieprzerwanie do 2017 r. kierownikiem artystycznym była mgr Jadwiga Masny. Obecnie zespół działa pod dyrekcją Haliny Gryszko. Obecnie tworzy go 12 kobiet w wieku 18 – 84 lata. Zespół posiada w swoim repertuarze około 250 pieśni ludowych. Na scenie “Radostowianki” prezentują autentyczny strój, który nosiły mężatki na Ziemi Pszczyńskiej początkiem…
GOK
31 grudnia 2018
Inne grupyZespoły śpiewacze

Zespół Śpiewaczy “Mizerowianki”

Zespół powstał w marcu 1990 roku. Pierwszą kierowniczką zespołu została Rozalia Kubiczek, a następnie funkcję tą pełnili: Maria Jarczyk, Marek Kukla i Barbara Garus. Obecnie zespół działa pod dyrekcją Haliny Gryszko. Tworzy go 8 pań w wieku 35 – 86 lat. Zespół ma w repertuarze opracowane około 200 pieśni, skeczów i monologów o charakterze ludowym. Zespół za swą działalność artystyczną…
GOK
31 grudnia 2018
Inne grupyZespoły śpiewacze

Zespół Śpiewaczy “Pogodna Jesień”

Zespół, początkowo jako chór, powstał we wrześniu 1995 roku. Pierwszym kierownikiem zespołu był Marian Cieśla – nauczyciel muzyki, folklorysta i zbieracz pieśni ludowych śpiewanych na terenie województwa śląskiego. Pogodna Jesień śpiewała pod jego kierownictwem do 2002 roku. Kolejnymi dyrygentkami były: Aniela Kudrzik i Barbara Garus. Obecnie zespół prowadzi Halina Gryszko. W zespole śpiewa 15 osób pomiędzy 55 a 87 rokiem…
GOK
31 grudnia 2018
Inne grupyZespoły śpiewacze

Chór “Canticum Novum”

Chór „Canticum Novum" to chór prowadzony przez Szymona Cichonia (I dyrygenta) i Barbarę Cichoń (II dyrygenta) od 2017 roku. Zespół ten kontynuuje tradycję scholi i chóru „Canticum" założonego w 2002 r. przy parafii Św. Stanisława w Suszcu. Chórowi patronuje obecnie Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.  Repertuar chóru jest przekrojowy: od chorału do współczesnych współbrzmień w utworach religijnych i świeckich, jak…
GOK
31 grudnia 2018
Kontrast
Zmień wielkość czcionki