Chór „Canticum Novum” to chór prowadzony przez Szymona Cichonia (I dyrygenta) i Barbarę Cichoń (II dyrygenta) od 2017 roku. Zespół ten kontynuuje tradycję scholi i chóru „Canticum” założonego w 2002 r. przy parafii Św. Stanisława w Suszcu. Chórowi patronuje obecnie Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. 

Repertuar chóru jest przekrojowy: od chorału do współczesnych współbrzmień w utworach religijnych i świeckich, jak również taki obejmujący folklor śląski i pieśni patriotyczne.

Chór „Canticum Novum” wziął udział w następujących festiwalach  muzycznych m.in.: Fide et Amore w Żorach (2020), Musica da Chiesa w Pszczynie (2020), Tyskie Wieczory Kolędowe (2020) Toszecki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Toszku (2022).

Jako członkowie Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores” koncertowali reprezentując Polskę i Gminę Suszec podczas międzynarodowych kongresów tej federacji w: Barcelonie (2018) i Florencji (2022) oraz krajowych kongresów: w Rzeszowie (2017), Lublinie (2019) i Krakowie (2022).

W 2018 roku odbyli również cykl koncertów sakralnych we Francji m.in.: w Saint-Etienne i Lyonie.

W 2022 zostali uhonorowani przez Starostę Barbarę Bandołę statuetką Żubra Pszczyńskiego za wieloletnią działalność, krzewienie kultury lokalnej oraz promocję Ziemi Pszczyńskiej oraz otrzymali odznaczenie Gminy Suszec.

Wzięli udział w piętnastu konkursach chóralnych: w 13-stu znaleźli się w gronie laureatów, w dwóch otrzymali wyróżnienie oraz trzykrotnie zdobyli Grand Prix. Szymon Cichoń został  trzy razy uhonorowany tytułem najlepszego dyrygenta konkursu, a jego dwie kompozycje wykonane przez Canticum Novum otrzymały nagrodą specjalną.

O aktualnych planach i koncertach można dowiedzieć się z mediów społecznościowych chóru: Facebook,  Instagram, You Tube  

 

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia zdobyte przez „Canticum Novum” w ciągu ostatnich lat:

2023:

– I MIEJSCE w XXI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie (2023)

2022:

– SREBRO w XVI Międzynarodowym Festiwalu im. H. M Góreckiego „Rybnicka Jesień Chóralna” (2022), 
– ZŁOTE PASMO, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w ramach XV Śląskiego Święta Pieśni Chóralnej Magnificat w Bytomiu-Bobrku (2022); NAGRODA SPECJALNA dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA Szymona Cichonia

2020:

– I NAGRODA w VII Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie 2020 /kat. chóry kameralne

2019:

– ZŁOTA STRUNA – XXI Ogólnopolski Konkurs Chórów “O Złotą Strunę” w Niepołomicach /kat. chóry kameralne, 
– III NAGRODA oraz NAGRODA SPECJALNA za NAJLEPSZE WYKONANIE kolędy obowiązkowej “Gore gwiazda” w opracowaniu Szymona Cichonia w XXVIII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej “Kolędy i Pastorałki” /kat. chóry kameralne,
– GRAND PRIX oraz NAGRODA SPECJALNA dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA Szymona Cichonia
XXVIII Tyskie Wieczory Kolędowe / kat. chóry mieszane

2018:

– GRAND PRIX oraz NAGRODA SPECJALNA dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA Szymona Cichonia NAGRODA SPECJALNA za najlepszy utwór o tematyce pasyjnej “Stabat Mater” w oprac. Szymona Cichonia (prawykonanie na konkursie)
– NAGRODA ks. abp. dr Wiktora Skworca Metropolity Katowickiego oraz ks. Dziekana Stanisława Gańczorza proboszcza parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach – pozłacana 24 karatowym złotem PIETA w XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach,
– GRAND PRIX w XXII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach/ kat. zesp. kameralne,
– I MIEJSCE Złoty Puchar Metropolity Katowickiego ks. abpa Wiktora Skworca VII Ogòlnopolskim Festiwalu Pieśni Eucharystycznej „O, Salutaris Hostia” w Katowicach – Piotrowicach,
– II MIEJSCE w XXVII Tyskich Wieczorach Kolędowcy / kat. chóry kameralne,
– II MIEJSCE w XXVII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej “Kolędy i Pastorałki” / kat. chóry kameralne,
– II MIEJSCE w VI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej “Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie,

2017:

– WYRÓŻNIENIE SPECJALNE w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej/ Żory 2017.

Kontrast
Zmień wielkość czcionki