Zespół Teatralny powstał w 1999 roku, z inicjatywy Anny Kine -członkini Związku Górnośląskiego – Koło Suszec. Wtedy to, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano „Wesele na Górnym Śląsku”. Pani Anna odnalazła sztukę Stanisława Ligonia i zebrała grupę amatorów – mieszkańców Suszca, chętnych do wcielenia się w role bohaterów. Starała się dobrać aktorów odpowiednio do ról, co miało zapewnić sztuce wyrazistość bohaterów i sympatię widzów. Premiera, a zarazem planowany jedyny występ, odbyła się 11 listopada tegoż roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu.
Ogromne zainteresowanie, jakim cieszył się spektakl, zaowocowało ukonstytuowaniem się Amatorskiego Zespołu Teatralnego i wielokrotnymi występami na scenach całego Śląska. Co więcej, jeden z aktorów – Bogusław Musiolik, napisał kolejne sztuki przedstawiające dalsze losy rodziny Pogorzałków. Również te spektakle tworzą obraz wielopokoleniowej rodziny śląskiej, przedstawiając różnorodne tradycje (np. te związane z Bożym Narodzeniem czy tzw. „Zielonymi Świątkami”). Co ważne, są do nich przemycane obserwacje autora na temat życia codziennego Suszca i zdarzeń współczesnych. Ta wielowymiarowość pozwala na lepsze zrozumienie ciągłości kultury Śląska.
Oprócz cyklu związanego z rodziną Pogorzałków, Amatorski Zespół Teatralny ma w swoim repertuarze sztuki innych autorów, zaadaptowane na potrzeby Zespołu oraz takie, których twórcami są członkowie grupy.
Co roku w ramach Suszeckiej Jesieni Kulturalnej zespół przygotowuje premierę nowej sztuki, która każdorazowo cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
SPEKTAKLE:
  • „Wesele na Górnym Śląsku” (autor: Stanisław Ligoń),
  • „Historii rodziny Pogorzałków ciąg dalszy. Dwa lata po weselu Tereski” (reż. Bogusław Musiolik),
  • „Rodzina Pogorzałków — historii ciąg dalszy” (reż. Bogusław Musiolik),
  • „Co nowego u Pogorzałków i w okolicy” (reż. Bogusław Musiolik),
  • spektakl kabaretowy „Wczoraj i dziś” (reż. Bogusław Musiolik),
  • „Fajka Abrahama” (autor: Alojzy Lysko),
  • „Grube ryby” (autor: Michał Bałucki),
  • „Suszczanie” (na podstawie sztuki „Chorzowianie”, adaptacja: Bogusław Musiolik),
  • „Pogorzałkowie – reaktywacja” (reż. Bogusław Musiolik),
  • „Jak wesele to wesele” (autor: Bogusław Musiolik, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Liczy się rodzina” (autorzy: Monika Panfil i Bogusław Musiolik, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Spokojny weekend” (autorzy: Monika Panfil i Bogusław Musiolik, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Janek doktorem” (oryginalny tekst: Piotr Kołodziej, adaptacja tekstu na gwarę śląską: Bogusław Musiolik, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Flirt” (reż. Bogusław Musiolik),
  • „Teść” (reż. Bogusław Musiolik),
  • „Urodziny dziadka” (autorzy: Monika Panfil i Bogusław Musiolik, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Alojz i jego familia” (autor: Monika Panfil, reż. Bogusław Musiolik ),
  • „Geszynk” (autor: Moniki Panfil, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Skok” (autor: Moniki Panfil, reż. Bogusław Musiolik i Monika Panfil),
  • „Kawaler z odzysku” (autor: Moniki Panfil, reż. Bogusław Musiolik),
  • „ROMANsjada” (autor: Moniki Panfil, reż. Bogusław Musiolik),
  • „Uzdrowisko” ((autor: Moniki Panfil, reż. Bogusław Musiolik i Monika Panfil).
 

Amatorski Zespół Teatralny wystawiał swoje sztuki niemal na całym Śląsku, uczestnicząc w wielu ważnych wydarzeniach regionu, m. in. Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Tyskich Spotkaniach z Folklorem, „Spotkaniach pod Brzymem” czy „Śląskich Godach”. Do istotnych  występów należy zaliczyć także ten w Bibliotece Ślaskiej, w czasie rozdania nagród im. Juliusza Ligonia.

Z okazji 20-lecia istnienia Zespół Teatralny został uhonorowany nagrodą im. W. Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski oraz Statuetką Żubra Pszczyńskiego. Z okazji 25-lecia działalności artystyczne zespół otrzymał Honorową Odznakę Gminy Suszec.
 

Informacje techniczne:

Istnieje możliwość wystawienia każdej ze wspomnianych sztuk.
Kontakt w sprawie organizacji występów: Bogusław Musiolik  781 999 888
Zespół posiada zestaw własnych mikroportów.
Kontakt do akustyka: Marcin Mrówczyński: 792 435 645
Inne grupy:
Inne grupyZespoły taneczne

Formacja taneczna K-BOOM

Formacja taneczna K-BOOM to zaawansowana grupa pokazowa, trenująca do zawodów, turniejów i festiwali tanecznych. Grupa powstała we wrześniu 2017 r. Obecnie liczy 13 osób. Trenerem grupy jest Karolina Głowińska. Podczas zajęć dzieci uczą się różnych technik tańca lecz w głównej mierze stylów streetowych takich jak hip-hop old school i break dance. Zajęcia taneczne to trening siłowy oraz techniczny połączony ze…
admin
6 marca 2023
Inne grupyZespoły taneczne

Formacja taneczna MINI K-BOOM

Formacja Taneczna MINI K-BOOM to zaawansowana grupa pokazowa, trenująca do zawodów, turniejów i festiwali tanecznych, grupa skierowana dla młodszych dzieci. Grupa została założona we wrześniu 2019r. Obecnie liczy 21 osób. Trenerem grupy jest Karolina Głowinska. Podczas zajęć młodzież uczy się różnych technik tańca, lecz w głównej mierze szlifuje style streetowe, takie jak hip-hop old school i break dance. Zajęcia taneczne…
Kasia
6 marca 2023
Grupy teatralneInne grupy

Amatorski Zespół Teatralny z Suszca przy Związku Górnośląskim Koło Suszec

Zespół Teatralny powstał w 1999 roku, z inicjatywy Anny Kine -członkini Związku Górnośląskiego - Koło Suszec. Wtedy to, z okazji 10-lecia powstania Koła, odbyły się pierwsze Dni Suszca, w czasie których zaprezentowano "Wesele na Górnym Śląsku". Pani Anna odnalazła sztukę Stanisława Ligonia i zebrała grupę amatorów - mieszkańców Suszca, chętnych do wcielenia się w role bohaterów. Starała się dobrać aktorów odpowiednio do ról, co…
GOK
21 lutego 2019
Inne grupyZespoły śpiewacze

Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”

Zespół powstał we wrześniu 1980 roku. Od początku istnienia zespołu nieprzerwanie do 2017 r. kierownikiem artystycznym była mgr Jadwiga Masny. Obecnie zespół działa pod dyrekcją Haliny Gryszko. Obecnie tworzy go 12 kobiet w wieku 18 – 84 lata. Zespół posiada w swoim repertuarze około 250 pieśni ludowych. Na scenie “Radostowianki” prezentują autentyczny strój, który nosiły mężatki na Ziemi Pszczyńskiej początkiem…
GOK
31 grudnia 2018
Inne grupyZespoły śpiewacze

Zespół Śpiewaczy „Mizerowianki”

Zespół powstał w marcu 1990 roku. Pierwszą kierowniczką zespołu została Rozalia Kubiczek, a następnie funkcję tą pełnili: Maria Jarczyk, Marek Kukla i Barbara Garus. Obecnie zespół działa pod dyrekcją Haliny Gryszko. Tworzy go 8 pań w wieku 35 – 86 lat. Zespół ma w repertuarze opracowane około 200 pieśni, skeczów i monologów o charakterze ludowym. Zespół za swą działalność artystyczną…
GOK
31 grudnia 2018
Inne grupyZespoły śpiewacze

Zespół Śpiewaczy „Pogodna Jesień”

Zespół, początkowo jako chór, powstał we wrześniu 1995 roku. Pierwszym kierownikiem zespołu był Marian Cieśla – nauczyciel muzyki, folklorysta i zbieracz pieśni ludowych śpiewanych na terenie województwa śląskiego. Pogodna Jesień śpiewała pod jego kierownictwem do 2002 roku. Kolejnymi dyrygentkami były: Aniela Kudrzik i Barbara Garus. Obecnie zespół prowadzi Halina Gryszko. W zespole śpiewa 15 osób pomiędzy 55 a 87 rokiem…
GOK
31 grudnia 2018
Inne grupyZespoły śpiewacze

Chór „Canticum Novum”

Chór „Canticum Novum" to chór prowadzony przez Szymona Cichonia (I dyrygenta) i Barbarę Cichoń (II dyrygenta) od 2017 roku. Zespół ten kontynuuje tradycję scholi i chóru „Canticum" założonego w 2002 r. przy parafii Św. Stanisława w Suszcu. Chórowi patronuje obecnie Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.  Repertuar chóru jest przekrojowy: od chorału do współczesnych współbrzmień w utworach religijnych i świeckich, jak…
GOK
31 grudnia 2018