Wokół Tradycji Bożonarodzeniowych II

Współfinansowanie: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Pełna nazwa projektu: Organizacja II cyklu wydarzeń kulturalnych promujących lokalne dziedzictwo kulturowe pt. „Wokół tradycji bożonarodzeniowych”

Okres realizacji: 04.08.2014 – 31.03.2015

Partnerzy:

– Starostwo Powiatowe w Pszczynie;
– Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie;
– Koło Związku Górnośląskiego w Suszcu;
– Parafia Rzymskokatolicka w Suszcu.

Przebieg projektu:

Przedmiotem projektu była organizacja cyklu wydarzeń kultywujących ludową obrzędowość okołobożonarodzeniową.

W ramach projektu odbyło się 5 wydarzeń.

Pierwszym był konkurs pt. „Łoblykomy choinka” na najładniejsze ozdoby bożonarodzeniowe dla młodzieży i dorosłych z terenów powiatu pszczyńskiego. Drugie wydarzenie to konkurs plastyczny dla najmłodszych „Święta w moim domu”. Rozstrzygnięcie konkursów odbyło się podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w dniu 13 grudnia.

Trzecim wydarzeniem był Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się 13 grudnia 2014 roku. Z racji pięknej pogody jarmark odbył się na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, a w jego organizację włączył się dodatkowo Sołtys z Radą Sołecką i Rada Osiedla w Suszcu. Wystąpiły zespoły suszeckie: „Pogodna Jesień”, „Mizerowianie” i „Radostowianki”, a także wręczono nagrody w konkursach.

Czwarty był Koncert Noworoczny ze wspólnym kolędowaniem, wykonany 2 stycznia przez projekt młodych i niezwykle uzdolnionych muzyków pochodzących z powiatu pszczyńskiego „Plessound”. Przy kawie, herbacie i pierniczkach Suszecka publiczność nie tylko wysłuchała kolęd i bożonarodzeniowych opowieści, ale także wspólnie śpiewała.

Jako piąty odbył się XII Powiatowy Przegląd Jasełek Suszec 2015. Najpierw odbyły się eliminacje w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Następnie, 25 stycznia, odbył się koncert finałowy, podczas którego zaprezentowane zostały najlepsze przedstawienia – te które otrzymały Grand Prix.

Wartość projektu: 13 504, 99 zł