Tańce Śląskie
Taniec jest obecny we wszystkich epokach i kulturach świata. Za pomocą ruchu i rytmu człowiek potrafi wyrazić swoje emocje i osobowość. Nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólna zabawa i taniec.
Płyta „Tańce Śląskie” została wydana w 2010 roku, z okazji 20-lecia działalności zespołu. Jako, że jubileusz jest wydarzeniem radosnym, to płyta zawiera pieśni typowo przeznaczone do tańca. Znajdują się na niej następujące tańce i zabawy: rechtor, trojak, druciorz, czworok, owczarek, zajączek, mietlorz, grozik, koziorajka.
Wybrany repertuar wymagał wsparcia muzycznego, dlatego też, poza partiami wokalnymi możemy usłyszeć kapelę śląską w składzie: trąbka, skrzypce, akordeon, kontrabas i klarnet.
Płyta została doceniona i zrecenzowana m.in. przez Kierowniczkę Artystyczną Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Izabelę Migocz: “To wielki, wspaniały krok w kierunku zachowania autentyzmu brzmienia śląskiej kapeli ludowej, a jednocześnie utrzymania wysokiego poziomu wykonawczego, zachowania i kultywowania gwary śląskiej, tak pięknie brzmiącej na płycie. Materiał muzyczny, który wysłuchałam nie potrzebuje komentarza, gdyż jest nieskazitelnie prawdziwy, autentyczny i piękny.”
Artyści, którzy wzięli udział w nagraniach:
Regionalny Zespół Śpiewaczy Mizerowianie – śpiew
Michał Pradela – trąbka
Paweł Sobik – klarnet
Irena Szostek – skrzypce
Franciszek Prus – akordeon
Andrzej Kocyba – kontrabas
Barbara Garus – kierowniczka artystyczna
Lista utworów:
- Czworok
- Zajączek
- Owczarek
- Gołąbek
- Diobołek
- Kokotek
- Nie chcę cię znać
- Trojak
- Mietlorz
- Na szklanej górze (waloszek)
- Grozik
- Od buczku do buczku
- Druciorz
- Błogosławiony
Instrumentalnie:
- Czworok
- Zajączek
- Owczarek
- Gołąbek
- Diobołek
- Kokotek
- Nie chcę cię znać
- Trojak
- Mietlorz
- Na szklanej górze (waloszek)
- Grozik
- Od buczku do buczku