Edward Pelka
(14.07.1927 – 24.04.2011)
Przez mieszkańców Suszca nazywany „Bubikiem”. Urodził się w Gierałtowicach. Kiedy wybuchła II wojna światowa był już nastolatkiem. Miał szczęście zatrudnić się w zakładzie pracy w Knurowie, gdzie dyrektorem był profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Dyrektor szybko przekonał się o talencie malarskim Pelki i szkolił go w tym kierunku. Wspomnienia dramatycznych wydarzeń końca wojny nie pozwalały Edwardowi Pelce komfortowo czuć się w otwartych przestrzeniach, wiec po wojnie jego nowym domem zostały suszeckie lasy. W lesie żył, tworzył i znajdował poczucie bezpieczeństwa. Malował inspirowany natura, ale nie w stylu naiwnym. Nieodłącznym elementem jego twórczości był motyw drogi i domu-twierdzy. Edward Pelka przez ponad pięćdziesiąt lat żył na terenie Suszca i tworzył miedzy innymi dla lokalnych mieszkańców. Był również bardzo zręcznym krawcem.

Twórczość Edwarda Pelki skupia się głównie na dwóch tematach. Są to pejzaże i portrety. Pojawiają się również martwe natury i sceny rodzajowe, ale są to wyjątki. Artysta malował pejzaże farbami olejnymi na płótnie lub na płytach. Portrety to rysunki ołówkiem na papierze. Jego portrety charakteryzuje swoboda i pewność kreski. Rysunki są bardzo naturalne i oddają podobieństwo fizyczne, ale tez charakter danej osoby. Portretował dorosłych i dzieci. Malarstwo olejne wymaga sporej wiedzy i posiadania znajomości warsztatu, a także dużego doświadczenia. Edward Pelka sprawnie posługiwał się techniką olejną i świadomie kreował swoje obrazy tak, aby były piękne i miłe w odbiorze. Tworzył przede wszystkim dla ludzi. Jak często mówił: „Sam talent nie wystarczy. Biegłość w sztuce osiąga się po wielu próbach”. Historia jego życia pokazuje, że dużo rysował i tworzył. Trudno jednoznacznie określić jak wiele stworzył obrazów, ponieważ jego prace są w prywatnych zbiorach mieszkańców gminy Suszec i nie tylko. Przez ponad pół wieku jego twórczości tych „prób” było bardzo dużo. Patrząc na jego rysunki i obrazy widać, że jego podejście do sztuki się sprawdziło.

Serdecznie dziękujemy:
– Panu Waldemarowi Szenderze za ogromne zaangażowanie w pomoc przy organizacji działań poświęconych Edwardowi Pelce;
– wszystkim mieszkankom i mieszkańcom gminy Suszec, którzy wypożyczyli nam posiadane obrazy Edwarda Pelki, udzielili wielu ciekawych informacji o artyście i zachęcili innych do kontaktu z nami.

Zespół Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu

Kontrast
Zmień wielkość czcionki