WydarzeniaWystawy stacjonarne

Wystawa „Etno” Beaty Bojdy

By 12 lutego 2023 No Comments

Zapraszamy Państwa do zobaczenia najnowszej wystawy, która zagościła w GOKu w Suszcu.

„Etno” jest autorskim projektem makijażystki i projektantki Beaty Bojdy, absolwentki łódzkiej WSSiP.

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów były dla artystki tzw. „pająki” wykonywane z papierowych, dokładnie krepinowych kwiatów. Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich, w okolicach Żywca, Jeleśnia, czy Opoczna. Tam właśnie, w jednym z skansenów, powstały pierwsze papierowe korony oraz wieńce.

Papierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny. Część kwiatowych koron i wieniec ślubny, które były wykorzystane w projekcie, powstało w skansenie w Niebowie. Wszystkie zaprojektowane przez Beatę Bojdę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Całość to kolaż różnych światów, tak charakterystyczny dla stylu etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata.

Zdjęcia wykonali zaproszeni przez artystkę fotografowie, zazwyczaj na czarnym neutralnym tle, by nie odwracać uwagi od detali zarówno stroju jak i makijażu. Prezentowane prace wykonali Diana Błażkow, Adrianna Sołtys, Adam Słowikowski, Roman Hryciow, Dorota Koperska, Natalia Brylok.