Tańce Śląskie

Taniec jest obecny we wszystkich epokach i kulturach świata. Za pomocą ruchu i rytmu człowiek potrafi wyrazić swoje emocje i osobowość. Nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólna zabawa i taniec.

Płyta „Tańce Śląskie” została wydana w 2010 roku, z okazji 20-lecia działalności zespołu. Jako, że jubileusz jest wydarzeniem radosnym, to płyta zawiera pieśni typowo przeznaczone do tańca. Znajdują się na niej następujące tańce i zabawy: rechtor, trojak, druciorz, czworok, owczarek, zajączek, mietlorz, grozik, koziorajka.

Wybrany repertuar wymagał wsparcia muzycznego, dlatego też, poza partiami wokalnymi możemy usłyszeć kapelę śląską w składzie: trąbka, skrzypce, akordeon, kontrabas i klarnet.

Płyta została doceniona i zrecenzowana m.in. przez Kierowniczkę Artystyczną Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Izabelę Migocz: “To wielki, wspaniały krok w kierunku zachowania autentyzmu brzmienia śląskiej kapeli ludowej, a jednocześnie utrzymania wysokiego poziomu wykonawczego, zachowania i kultywowania gwary śląskiej, tak pięknie brzmiącej na płycie. Materiał muzyczny, który wysłuchałam nie potrzebuje komentarza, gdyż jest nieskazitelnie prawdziwy, autentyczny i piękny.”

Artyści, którzy wzięli udział w nagraniach:

Regionalny Zespół Śpiewaczy Mizerowianie – śpiew
Michał Pradela – trąbka
Paweł Sobik – klarnet
Irena Szostek – skrzypce
Franciszek Prus – akordeon
Andrzej Kocyba – kontrabas
Barbara Garus – kierowniczka artystyczna

Lista utworów:

  1. Czworok
  2. Zajączek
  3. Owczarek
  4. Gołąbek
  5. Diobołek
  6. Kokotek
  7. Nie chcę cię znać
  8. Trojak
  9. Mietlorz
  10. Na szklanej górze (waloszek)
  11. Grozik
  12. Od buczku do buczku
  13. Druciorz
  14. Błogosławiony

Instrumentalnie:

  1. Czworok
  2. Zajączek
  3. Owczarek
  4. Gołąbek
  5. Diobołek
  6. Kokotek
  7. Nie chcę cię znać
  8. Trojak
  9. Mietlorz
  10. Na szklanej górze (waloszek)
  11. Grozik
  12. Od buczku do buczku