XVI Turniejem Zespołów Ludowych im. M. Cieśli „Jak ze Susca powandruje” oficjalnie rozpoczęliśmy 10. Jubileuszową Suszecką Jesień Kulturalną.
16 zespołów z całego regionu prezentowało się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu, aby pokazać, że dbałość o dziedzictwo kulturowe oraz pielęgnowanie i propagowanie ludowych tradycji śpiewaczych są dla nich niezwykle ważne.
Prawie 350 uczestników mogło podziwiać nie tylko pięknych śpiew, ale również różnorodność stroju ludowego.
Zmagania zespołów oceniało jury w składzie: prof. Krystyna Turek, prof. Joanna Glenc, mgr Alozjy Lysko. Jurorzy docenili wysoki poziom występujących, dbałość o dobór repertuaru oraz śpiew a capella. Wyniki XVI Turnieju Zespołów Ludowych im. M. Cieśli „Jak ze Susca powandruje” prezentują się następująco:
GRAND PRIX
Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Radostowic
I miejsce
Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie” z Bojszów
II miejsce
Zespół Śpiewaczy „Mizerowianki” z Mizerowa
III miejsce
Zespół Śpiewaczy „Jagoda” z Żor
Wyróżnienie
Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” z Orzesza
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom.
WYNIKI DO POBRANIA:
Turniej Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli „Jak ze Susca powandruje” ma szesnastoletnią tradycję. Do tej pory było to wydarzenie kierowane do zespołów ludowych wywodzących się z Ziemi Pszczyńskiej, a od tego roku pragniemy zaprosić do udziału zespoły z całego województwa śląskiego i województw ościennych.
Ideą przeprowadzania corocznego turnieju jest pielęgnowanie i propagowanie ludowych tradycji śpiewaczych, integracja środowiska artystycznego i stwarzanie okazji do wspólnego pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Nowa formuła turnieju, otwierająca go na zespoły również spoza historycznej Ziemi Pszczyńskiej, ma na celu urozmaicenie i wzbogacenie wykonawcze oraz poszerzenie kontaktów, możliwości współpracy i planów artystycznych zespołów ludowych.
To nie jedyna zmiana w regulaminie turnieju. W tym roku wystąpić będzie mogło w sumie 18 zespołów: 3 z terenu gminy Suszec, a 15 zostanie wybrane do udziału przez organizatorów. Preferowane będą zespoły, które nie brały jeszcze udziału w turnieju lub brały, ale dawno. Ponadto, wykonywane mogą być tylko pieśni z wydanego w zeszłym roku śpiewnika „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli” pod red. Joanny Glenc. Śpiewnik można pobrać bezpłatnie poniżej, a szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się w regulaminie.
Turniej odbędzie się od godz. 15:00 w dniu 3 listopada 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu, a zgłoszenia zespołów przyjmujemy do 20 września 2019 roku.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Panią Agnieszką Zielonką-Miturą – tel. 32 212 44 91 wew. 21, e-mail: aga@kulturasuszec.pl.
Do pobrania:
ŚPIEWNIK:
– śpiewnik „Koło mego łokiyneczka…” – zeszyt_1_pieśni_obrzędowe
– śpiewnik ” Koło mego łokiyneczka…” – zeszyt_2_pieśni_powszechne
– śpiewnik „Koło mego łokiyneczka…” – zeszyt_3_pieśni_powszechne
– śpiewnik „Koło mego łokiyneczka…” – zeszyt_4_pieśni_powszechne
– śpiewnik „Koło mego łokiyneczka…” – zeszyt_5_pieśni_zawodowe