A tak o swojej historii opowiadają wolontariusze Klubu Działań Pozytywnych
Pomysł na stworzenie takiego klubu powstał zupełnie przez przypadek. Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2011 roku p. Kasia zapytała nas, młodych wolontariuszy, czy chcielibyśmy pomagać tak na co dzień. Odpowiedź była jedna: Oczywiście, że tak!
Pierwszy raz spotkaliśmysię 17 stycznia 2011 roku. W ten wieczór powstało mnóstwo pomysłów, które chcieliśmy od razu realizować. I tak zaczął się nasz pierwszy projekt pod nazwą “Klub Działań Pozytywnych”, w ramach którego uczestniczyliśmy w wielu warsztatach, m.in.: organizacja działań społecznych, kreatywność, wolontariat bez tajemnic. Dokształcaliśmy się, by móc być jak najlepszymi wolontariuszami. Coraz częściej pojawialiśmy się na imprezach organizowanych przez GOK. Prowadziliśmy własne animacje dla dzieciaków, malowałyśmy buźki, byliśmy starszym bratem lub starszą siostrą, czyli spotykaliśmy się z dziećmi i pomagaliśmy im odrabiać zadania. Projekt zakończyliśmy z wielką pompą, bo zorganizowaliśmy swoją imprezę: “Powitaj lato razem z nami”. Oj wtedy dużo się działo! Mimo zakończonego projektu działaliśmy dalej, a wraz z p. Kasią i p. Agnieszką pisałyśmy kolejny projekt.
18 grudnia 2012 roku wyruszyliśmy pociągiem do Warszawy. A po co? Po to, żeby przeżyć kolejną przygodę. Najpierw mieliśmy spotkanie w Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, a następnie udaliśmy się do siedziby Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy …, gdzie mogliśmy pomóc wolontariuszom, w przygotowywaniu identyfikatorów. Rok później wizyta, wyglądała tak samo, lecz bonusem było spotkanie Jurka Owsiaka. Po 6 latach, czyli w 2019 roku znowu zawitaliśmy do Warszawy z wizytą w siedzibie Fundacji WOŚP, była to nagroda za zaangażowanie się w wolontariat.
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 2012 roku otrzymaliśmy świetny prezent pod choinkę, czyli dofinansowanie kolejnego projektu “Akademia Kreatywnego Wolontariusza” Od lutego 2013 roku uczestniczyliśmy w warsztatach zakresu organizacji działań społecznych, kreatywności, komunikacji interpersonalnej a także nauczyliśmy się chodzić na szczudłach, kręcić talerzami oraz wzięliśmy udział w warsztatach artystycznych. W marcu wyruszyliśmy do Centrum Klanza w Krakowie, gdzie poznaliśmy metody i techniki pracy z chustą animacyjną. Po wszystkich szkoleniach i wyjazdach zbliżał się nasz wielki dzień, czyli pierwsze Suszeckie Dni Młodych, na których wystąpili: Come, Jan Niezbędny Band i GrubSon.
W 2014 roku otrzymaliśmy odznaczenie Ducha Wolontariatu. Przyszedł też czas na nowy projekt pt. „Pozytywna Moc”. Projekt rozpoczął się naborem nowych wolontariuszy do naszego Klubu Działań Pozytywnych i organizacją spotkań promujących wolontariat w gimnazjach w Suszcu, Kryrach i Radostowicach. Następnie przeprowadzono szereg spotkań i szkoleń dla nowych i już działających wolontariuszy, po których prowadziliśmy wakacyjne poranki dla dzieci pt. „Podwórkowe Szaleństwa”, a także prowadziliśmy animacje dla dzieci na imprezach plenerowych w całej gminie Suszec.
Następnym z projektów był projekt „Młody Obywatel”. Podczas spotkań warsztatowych uczyliśmy się, jak rozpoznawać lokalne zasoby, możliwości, potencjał społeczny, kulturowy i geograficzny gminy. Wykorzystując nabytą wiedzę przeprowadziliśmy warsztaty przyszłościowe dla mieszkańców w różnym wieku. Uczestnicy warsztatów opracowali pomysły na społeczne zagospodarowanie terenów zielonych w gminie: powstały makiety parków, placów sportowo-rozrywkowych, placów zabaw wraz z uzasadnieniem wybranych atrakcji i rozwiązań technicznych. W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób, a zaprezentowane rozwiązania były ciekawe i kreatywne.
Kolejnym z projektów byli „Lotni Animatorzy”. W trakcie trwania tego projektu opracowaliśmy 5 nowych scenariuszy zajęć dla dzieci, które następnie zrealizowaliśmy podczas animacji podwórkowych. Wszystkie działania były poszerzane o sporą dawkę wiadomości o wolontariacie.
Następny projekt to „Animatornia” w którym podnosiliśmy swoje kompetencje podczas warsztatów sensorycznych, z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, malowania twarzy, skręcania balonów, gigantycznych baniek oraz współpracy z dziećmi z dysfunkcjami.
Doświadczenie, które zebraliśmy przez te kilka lat, pozwala nam odnaleźć się w różnych sytuacjach oraz w pracy z różnymi grupami. Dzięki swojemu zaangażowaniu pokazaliśmy, że można nam zaufać i na nas liczyć. Współpracowaliśmy m. in. z Narodowym Centrum Kultury oraz Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach przy organizacji Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Katowicach. Jedną z najważniejszych imprez jest dla nas od 4 lat „Dzień Zbira”, czyli dzień dziecka dla małych i dużych. Dlaczego ta impreza jest dla nas taka ważna? Ponieważ jest poświęcona pamięci zmarłej wolontariuszki Moniki Zbirowskiej, która uwielbiała spędzać czas z dziećmi oraz prowadzić dla nich animacje.
Rok 2019 był rokiem zmian w KDP, gdyż pałeczkę lidera przejęła jedna z najstarszych Kadepek – Anna Gałuszka, która teraz odpowiada za koordynację grupy. W listopadzie 2019 roku, odbył się ponowny nabór do Klubu Działań Pozytywnych, poprzedzony spotkaniami w szkołach promującymi KDP. Wielkim zaskoczeniem dla nas było to, że na pierwszym spotkaniu pojawiło się ponad 30 osób!
Chcesz do nas dołączyć? Masz jakieś pytania?
Napisz lub zadzwoń do naszej koordynatorki. Kontakt: Anna Gałuszka – 882 685 120 | kdpsuszec@wp.pl
Zapraszamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych: