Pieśni ze zbiorów Mariana Cieśli

Współfinansowanie: Program „Kultura ludowa i tradycyjna” – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Pełna nazwa projektu: Wydanie 1200 niepublikowanych pieśni ludowych regionu pszczyńskiego ze zbiorów Mariana Cieśli

Okres realizacji: 1.01.2017 – 31.03.2019

Przebieg projektu:

Projekt zakładał przepisanie z rękopisów blisko 1200 pieśni zebranych przez Mariana Cieślę głównie na terenach Ziemi Pszczyńskiej i opublikowanie ich w formie śpiewnika, wzbogaconego o 2 płyty CD.

Publikacja „Koło mego łokiyneczka. Pieśni ludowe Ziemi Pszczyńskiej ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli” pod red. Joanny Glenc jest dorobkiem ponad 50 lat pracy związanego z Suszcem etnografa, muzyka i pedagoga, Mariana Cieśli. W skład wydawnictwa wchodzi ponad 1100 pieśni – zarówno tych wciąż jeszcze śpiewanych, jak i tych zupełnie już zapomnianych, wydanych w 5 zeszytach we wspólnej oprawie, wzbogaconych o 2 płyty CD z nagraniami wybranych pieśni w wersji tradycyjnej i w aranżacjach na chór wielogłosowy.

Pierwsza płyta zawiera artystyczne opracowanie pieśni w wykonaniu Rybnickiego Chóru Kameralnego „Autograph”, a druga płyta zawiera wierne wykonania tych samych pieśni przez: chóry „Con Fuoco” i „Per Spasso” z Pszczyny, Chór „Piano-Forte” ze Szkoły Podstawowej w Radostowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Górzanie” z Góry, Chór „Pogodna Jesień” z Suszca, Zespół Śpiewaczy „Mizerowianie” z Mizerowa, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Radostowic, Zespół Folklorystyczny „Talizman” z Pawłowic, Chór „Canticum Novum” z Suszca, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Jankowiczanie” z Jankowic, Zespół Folklorystyczny „Folkowianie” z Pszczyny, Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki” z Pielgrzymowic, Zespół Śpiewaczy „Kobiórzanie” z Kobióra, Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” z Ćwiklic, Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie” ze Studzionki, Zespół Śpiewaczy „Bojszowianie” z Bojszów, Zespół „Wiślanie” z Wisły Małej oraz Chór „Parole Melodiche” ze Szkoły Podstawowej w Suszcu.

Premiera publikacji odbyła się 3 listopada 2018 roku podczas sesji popularno-naukowej pt. „W kręgu górnośląskiej pieśni ludowej”. Cały zbiór, zawierający nie tylko nuty i teksty pieśni, ale też noty etnograficzne i zarys biografii zbieracza, a także recenzje naukowe jest doskonałym narzędziem pracy dla chórów, zespołów ludowych i muzyków, ale także dla nauczycieli szukających ciekawych sposobów uczenia o dziedzictwie kulturowym.

Patronat honorowy nad publikacją objął Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Śpiewniki można pobrać bezpłatnie tutaj.

Wartość projektu: 168 300, 00 zł

Kontrast
Zmień wielkość czcionki